ویدئو محصول

تسمه تایم TU5 دایکو شرکتی ایساکو (206 - رانا - TU5)

کشور سازنده : ایتالیا (Dayco به سفارش ایساکو)

قابل استفاده در خودروی : پژو 206 TU5 - پژو 405 TU5 - پژو پارس TU5 - رانا

نا موجود

ارسال به تمام نقاط کشور
فروش عمده کالا ویژه همکاران
ضمانت کیفیت و اصالت کالا
پرداخت وجه پس از دریافت کالا در تهران

مشخصات عمومی


این مدل تسمه تایم با مارک دایکو دارای 134 دندانه و قابل استفاده در خودروهای پژو 206 , 405 , پارس و رانا با موتور TU5 میباشد .

قبل از تهیه این مدل تسمه حتما از نوع موتور و تسمه تایم خودروی خود توسط مکانیک اطلاع حاصل فرمایید .-------------------------------------------------------------------

تسمه تایم چیست ؟


در موتورهای احتراق داخلی و چهار زمانه ، تسمه تایم میل سوپاپ را به میلنگ متصل میکند و وظیفه اصلی آن باز و بسته کردن سوپاپ ها میباشد . سر ميل لنگ يك چرخ دنده متصل شده كه قابليت قرار گرفتن يك تسمه دنده‌دار را دارد. ميل سوپاپ‌ ها نيزشامل یک چرخ دنده است ولي با قطر بيشتر و سايز بزرگ‌تر. براي ارتباط بين اين دو چرخ دنده ، از يك تسمه دنده‌ دار استفاده مي‌شود كه نيرو را از ميل‌ لنگ به ميل‌ سوپاپ‌ ها منتقل مي‌كند. در این موتورها ، سوپاپ ها در هر دو دور یک بار باز میشوند که این گردش توسط تسمه تایم به وجود می آید .

عوامل موثر در پارگی و صدمه دیدن تسمه تایم :


  • 1 - استفاده ی زیاد از دورهای بالای موتور بخصوص در دورهای بیش از 4000 دور در دقیقه و انجام شتابگیری ناگهانی مثبت TAKE OFF و یا كاهش شتاب ناگهانی منفی با استفاده از موتور .

  • 2 - عدم استفاده از دنده متناسب با قدرت و سرعت خودرو، اصطلاحا دنده مرده در سربالائی ها و یا هنگام عبور از موانع ، باعث فشار نا متعارف بر روی سوپاپهای موتور و در نتیجه مقاومت میل بادامك برای گردش روان توسط این تسمه میگردد.

  • 3 - خرابی بلبرینگ هرزگرد تسمه سفت کن و گیرپاژ آن ،باعث پارگی و کشیدگی یا رد كردن و بریدن دندانه ی تسمه خواهد شد. معمولا كار كرد زیاد و یا سفت بودن زیاد تسمه عامل خرابی هرزگرد میباشد ، تسمه باید بین 2 الی 3 میلیمتر قابل  انعطاف باشد. و با دستگاه مخصوص سفتی آن تنظیم شود.

  • 4 - نصب تسمه نامرغوب و تقلبی که توان تحمل فشار و كار زیاد را ندارد. ( تسمه نو در سطح بیرونی و داخلی بر اثر تا كردن برای آزمایش نبایستی ترك و شستگی دیده شود . و یا الیافی از آن در حال جدا شدن باشد و یا حتی یكی از دندانه های آن مشكل داشته باشد. تسمه هایی كه بشكل تا خورده نگهداری شده اند و یا اشیاء دیگری روی آنها گذاشته شده اند . دچار مشكل خواهند شد.)

  • 5 - روغن ریزی سر میل لنگ و چرب شدن تسمه تایم

  • 6 - عدم استفاده از خودرو بمدت طولانی


آسیب های موتور در صورت پاره شدن تسمه تایمتسمه تایم معمولاً پس از فرسوده شدن دچار پارگی می‌شود. در بهترین حالت پاره شدن تسمه تایم می‌تواند تنها سبب خاموش شدن خودرو شود و با مراجعه به تعمیرگاه می‌توان به‌راحتی نسبت به تعویض آن اقدام کرد اما میزان خسارت بسته به نوع طراحی موتور متفاوت است و در برخی خودروها در صورت پارگی تسمه تایم سبب کج شدن سوپاپ‌ها می‌شود که برای رفع آن نیاز به باز کردن کامل سرسیلندر است . دلیل این امر نیز این است که با پاره شدن تسمه، زمان باز بودن سوپاپ‌ها به هم خورده و چند تایی از سوپاپ‌ها در زمان رسیدن پیستون به نقطه مرگ بالایی باز می‌مانند که در این حالت پیستون با برخورد با سوپاپ سبب کج شدن آن می‌شود و یا حتی در برخی از موارد دیده شده که در اثر ضربه پیستون به سوپاپ خود پیستون دچار شکستگی می‌شود.بهترین زمان تعویض تسمه تایم

تسمه تایم باید با توجه به عمر خودرو یا میزان کارکرد کیلومتر خودرو تعویض گردد که این معمولا بین 60 هزار کیلومتر تا 120 هزار کیلومتر است و بسته به نوع خودرو و توصیه سازنده متفاوت است. و به این ترتیب احتمال بروز مشکلاتی که در بالا گفته شد کاهش می یابد.
سایر مشخصات محصول

قابل استفاده در خودروی رانا :
قابل استفاده در خودروی پژو 206 :
قابل استفاده در خودروی پژو پارس :
قابل استفاده در خودروی پژو 405 :
(1)
  • رضا خراسانی 1397-01-12
    کیفیت تسمه دایکو عالیه من واسه ماشینم از شهرمون گرفتم از نمایندگی
دیدگاه خود را بنویسید
*
*