ویدئو محصول

لنت ترمز چرخ جلو تکستار TEXTAR فرانسه (پارس - 405 - سمند)

کشور سازنده : فرانسه به سفارش شرکت ایساکو (TEXTAR)

قابل استفاده در خودروی : پژو 405 - پژو پارس - سمند

نا موجود

ارسال به تمام نقاط کشور
فروش عمده کالا ویژه همکاران
ضمانت کیفیت و اصالت کالا
پرداخت وجه پس از دریافت کالا در تهران

مشخصات عمومی


(سایز کوچک) --- لنت های ترمز چرخ جلو فرانتک در خودرو های پارس , سمند و 405 با توجه به مدل خودرو از لحاظ سایز متفاوت است . لذا بهتر است قبل از تهیه این قطعه از نوع لنت خود توسط مکانیک اطلاع حاصل فرمایید---------------------------------------------------


لنت ترمز چیست ؟


یکی از قسمت های وسیله های نقلیه لنت ترمز است که با به وجود آمدن اصطکاک با دیسک یاکاسه ترمز باعث کاهش سرعت در خودرو می‌شود. قدرت این سیستم معمولاً ۱۰ برابر قدرت موتور و حتی بیشتر می‌باشد. برای متوقف ساختن خودرویی با وزن یک تن که با سرعت ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت در حرکت است توانی به میزان ۱۵۰ کیلووات مورد نیاز است. این توان به صورت انرژی حرارتی (که در برخی نقاط از لنت ترمز دمای آن به ۳۰۰الی ۸۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسد) دفع می‌شود. لنت باید ضریب اصطکاکی بالا و پایدار داشته و با تغییرات درجه حرارت خاصیت خود را از دست ندهد و همچنین باید در مقابل سائیدگی استحکام داشته و کاسه و یا دیسک ترمز را خراش ندهد.
عملکرد لنت ترمز


عملکرد لنت ترمز به گونه ای است که پس از فشار راننده بر روی پدال ترمز ، پمپ ترمز روغن را با فشار درون لوله ی منتهی شده به سیلندر چرخ وارد کرده و پیستون داخل سیلندر به سمت جلو حرکت میکند . با انتقال سیلندر به جلو ، لنت ترمز نیز به جلو حرکت کرده و لنت را به دیسک فشار میدهد و با اصطکاکی به وجود می آید شتاب خودرو را کم کرده و در نهایت موجب ایست کامل میشود .


مواد تشکیل دهنده لنت ترمز


در ساخت بیشتر لنتهای فلزی تعداد ۱۵ تا ۲۰ نوع مواد گوناگون استفاده می‌شود، برخی از این مواد مانند گرافیت نرم هستند و بعضی از آنها مانند پودرهای کربنی سخت ، شیشه ، فولاد و ... هستند. مواد سازنده پس از مخلوط شدن بصورت پودر به داخل قالب ریخته شده و افزودنی‌هایی به آن اضافه می‌شود، و از سمت دیگر کفشکهای را که شستشو و چربی زدایی شده را چسب می‌زنند. در مرحله بعد لنتی را که شکل اولیه بخود گرفته روی کفشک قرار می‌دهند. سپس پرس پخت انجام می‌گیرد، که در آن لنت تحت فشار ۷۰۰ الی ۸۰۰ بار به کفشک متصل می‌شود. بعد از اتمام قالب گیری و پرس، سطح لنتها ساب می‌خورد و به ضخامت استاندارد رسانده می‌شود. سپس لنتها وارد کوره با دمای ۳۰۰ درجه سانتیگراد می‌شوند. در نهایت شماره سریال ویژه خودروساز اصلی (OEM) بر روی آن حک می‌شود.بوی ماهی در لنت !!


یکی از باورهای رایج در بازار ایران این است که لنت خوب باید بوی ماهی بدهد!!! اما چرا بسیاری از لنت ها بوی ماهی می دهند و آیا اگر لنتی این بو را نداشته باشد مرغوب نیست؟ بوی ماهی در لنت به دلیل وجود برخی مواد و رزین آلی ارگانیک در لنت می باشد که پس از حرارت دیدن در فرآیند تولید لنت این بو را ایجاد می کنند. بدیهی است که لنت های ارگانیک به دلیل داشتن مقادیر بیشتری از این مواد این بو را هم بیشتر ایجاد می کنند. ممکن است در ساختار انواعی از لنت، خصوصاً لنت های نیمه متالیک یا متالیک از رزین های آلی استفاده نشده باشد و چنین بویی هم نداشته باشند در حالیکه لنت از کیفیت بالایی برخوردار است یا در حالتی دیگر ممکن است در ساختار نوعی لنت درصد مواد آلی بالا باشد و بوی ماهی از آن به مشام برسد، در حالیکه کیفیت لنت پایین باشد. انتخاب لنت مناسب برای خودرو خودروسازان با بررسی گزینه های مختلف، بهترین نوع لنت را که سازگار با دیگر قسمت های خودرو باشد برای آن انتخاب می کنند. بنابراین بهتر است که در هنگام تعویض لنت از لنت های با نوع مشابه و هم خانواده نمونه نصب شده توسط کارخانه استفاده شود.برای تشخیص یک لنت با کیفیت از روی ظاهر آن و قبل از نصب، روش تایید شده و مطمئنی وجود ندارد. بهترین روش برای انتخاب لنت مناسب توجه به برند لنت و استانداردهای آن می باشد. بهتر است از لنت هایی استفاده شود که دارای علامت استاندارد ایران و یا استانداردهای اروپا یا آمریکا باشد. همانگونه که قبل تر هم اشاره شد، لنت ترمز علی رغم سادگی در ظاهر، جزو مهمترین ادوات یک خودرو به حساب می آید. استفاده از لنت های غیر استاندارد و بی کیفیت به راحتی می تواند موجب به خطر افتادن راننده و سرنشینان خودرو گردد. بهتر است که در انتخاب لنت فقط به فاکتور قیمت توجه نکرده و با در نظر گرفتن کیفیت لنت انتخاب درست انجام گیرد.سایر مشخصات محصول

قابل استفاده در خودروی پژو پارس :
قابل استفاده در خودروی سمند :
قابل استفاده در خودروی پژو 405 :
(0)
دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*