هر آنچه که باید درباره تفاوت دنا پلاس و شاهین بدانید !

تفات دنا پلاس و شاهین

مقایسه بین خودرو شاهین و دنا پلاس

 

مدتی بود که شرکت سایپا قصد معرفی محصول محبوب خود یعنی خودرو شاهین (رهام) را داشت. ولی با افزایش شدت تحریم‌های آمریکا و خروج مهندسان چینی از ایران این روند به تعویق افتاد. تا اینکه در سال 1399 بالاخره خودرو شاهین به بازار عرضه شد.

بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که این خودرو از لحاظ قیمت، طراحی داخلی و خارجی، مشخصات فنی و غیره می‌تواند با خودرو دنا پلاس شرکت ایران خودرو رقابت کند. پیشنهاد می‌کنیم پیش از هرگونه اقدامی به نکات ذکر شده در این مطلب در مورد تفاوت دنا پلاس و شاهین توجه کنید.

 

 

مقایسه بین خودرو شاهین و دنا پلاس

 

* برای خرید آنلاین لوازم یدکی دنا کلیک کنید *

 

تفاوت‌های طراحی ظاهری و داخلی هر دو خودرو

از نظر بسیاری از مشتریان اصلی شرکت ایران خودرو، طراحی ظاهری یا بدنه دنا پلاس واقعا جذاب است. به‌خصوص اینکه شباهت زیادی به خودروهای نسل قبل خود یعنی خانواده سمند ندارد. اما از نظر کارشناسان، طبق اصول طراحی صنعتی باید امتیاز بیشتر را به خودروی شاهین شرکت سایپا داد. طراحی بدنه این خودرو واقعا نوین است!

اگر دقت کنید، ایده طراحی ظاهری خودروی سمند از پژو ۴۰۵ گرفته شده بود و بدنه خودرو دنا نیز اندکی مشابه خودرو سمند است. بنابراین، نمی‌توان طراحی بدنه خودرو دنا پلاس را کاملا نوین محسوب کرد. گاهی این مسئله حتی باعث مشاهده عدم هماهنگی بین اجزای مختلف بدنه یک خودرو می‌شود. مشکلی که در اولین نگاه به نمای جلو، عقب و جوانب خودرو دنا پلاس کاملا احساس می‌شود.

نمی‌توان انکار کرد که از نظر طراحی ظاهری، هماهنگی بیشتری در اجزای بدنه خودرو شاهین مشاهده می‌شود. این مسئله برای طراحان صنعتی اهمیت ویژه‌ای دارد.

 

 

مقایسه بین خودرو شاهین و دنا پلاس

 

در اصل طراحان شرکت ایران خودرو از زوایای زیاد و خطوط تیز برای نمایش دنا پلاس استفاده کرده‌اند، درحالی‌که طراحان شرکت سایپا به استفاده خطور نرم و منحنی‌شکل متوسل شده‌اند. همین نکته تاثیر زیادی روی دیدگاه بهتر مخاطبان نسبت به ظاهر بدنه خودرو شاهین داد.

از لحاظ طراحی داخلی یا اتاق خودرو نیز تفاوت دنا پلاس و شاهین محسوس است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که فضای داخلی خودرو شاهین کمی کوچکتر از دنا پلاس است. اما طبق محاسبات صورت‌گرفته و فواصل در نظر گرفته شده، هر دو خودرو برای سفرهای خانوادگی گزینه‌های مناسبی هستند.

اگر در مورد تفاوت دنا پلاس و شاهین براساس متریال و مواد به کار گرفته شده برای ساخت کابین‌ هرکدام کنجکاو هستید، پیشنهاد می‌کنیم خیلی وسواس به خرج ندهید. چراکه هنوز در این زمینه، معیارهای صنعت خودروسازی ایران با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد. بنابراین نمی‌توان هر دو خودرو را به‌عنوان یک خودروی اقتصادی شهری در نظر گرفت. مگر اینکه در نسل‌های بعدی شاهد افزایش کیفیت متریال و اجزای به کار رفته در ساخت اتاق خودرو باشیم!

 

مقایسه بین خودرو شاهین و دنا پلاس

 

تفاوت دنا پلاس و شاهین از لحاظ مشخصات فنی

در این بخش قصد داریم از لحاظ فنی به تفاوت‌های این دو خودرو نگاه ویژه‌ای داشته باشیم. خودرو دنا پلاس دارای یک موتور از نوع EF7 با حجم 1.7 لیتری است که می‌تواند تا 114 اسب بخار قدرت داشته باشد.

درحالی‌که خودرو شاهین مجهز به یک موتور از نوع توربو با حجم 1.5 لیتری است که قدرتی برابر 110 اسب بخار دارد. اگرچه موتورهای توربو نسل جدیدتری نسبت به موتورهای  EF7محسوب می‌شوند اما از لحاظ اصول طراحی موتور خودرو، موتورهای EF7 قوی‌تر هستند. به‌همین‌دلیل، می‌توان ادعا کرد که قدرت موتور خودرو دنا پلاس یک سر و گردن بالاتر از خودرو شاهین است.

جالب است بدانید که در اوایل شروع ساخت خودرو شاهین توسط شرکت سایپا قرار بود که از یک موتور یا پیشرانه برلیانس با حجم 1065 لیتری استفاده شود. اما به دلیل تشدید تحریم و بدقولی خودروسازان خارجی این اتفاق نیفتاد. قابل ذکر است که شرکت سایپا قصد دارد که تا آخر سال 1400 نسخه ۱۶ سوپاپه موتور خودرو شاهین را به بازار عرضه کند. مطمئنا این مسئله تاثیر زیادی روی شدت رقابت این دو خودرو مطرح خواهد داشت.

البته اواخر سال 99 بود که شرکت ایران خودرو یکی از محصولات جالب خود یعنی موتور 3 سیلندر اقتصادی را عرضه کرد. اگر تصمیم داشته باشد که از این پیشرانه روی دنا پلاس استفاده کند، واقعا تفاوت دنا پلاس و شاهین از لحاظ کیفیت موتور دوچندان خواهد شد. ممکن است تا اخر امسال شاهد اعمال تغییرات زیادی در قطعات اصلی مانند موتور هر دو خودرو باشیم!

در شرایط فعلی می‌توان با قاطعیت اعلام کرد که موتور دنا پلاس از هر نظر خروجی بهتری نسبت به شاهین دارد. با توجه به اینکه:

 

1 – موتور دنا پلاس از نوع 4 سیلندر طبیعی و موتور شاهین از نوع توربوشارژ است.

2 – حداکثر قدرت موتور دنا پلاس 115 اسب بخار در دور 6000 و حداکثر قدرت موتور شاهین 110 اسب بخار در دور 5000 است.

3 – حجم موتور دنا پلاس حدود 1646 میلی‌لیتر و حجم موتور شاهین حدود 1497 میلی‌لیتر است.

4 – حداکثر گشتاور دنا پلاس حدود ۱۵۷ نیوتن متر در دور ۴۵۰۰ و حداکثر گشتاور شاهین ۱۷۸ نیوتن متر در دور ۲۵۰۰ است.

5 – گیربکس یا جعبه دنده دنا پلاس از نوع ۵ سرعته دستی و گیربکس شاهین نیز از نوع ۵ سرعته دستی است.

 

با وجود قدرت و حجم موتور بالای خودرو دناپلاس، اما از نظر ایمنی نمی‌توان اصلاحات ساختاری و جدیدتر بودن پلتفرم خودرو شاهین را نادیده گرفت. شاهین نتایج بهتری در تست تصادف ارائه داده است و برای خانواده‌ها خودرو ایمن‌تری است. البته هر دو خودرو برخلاف خودروهای جهانی هنوز مجهز به سیستم ESP نیستند.

 

مقایسه بین خودرو شاهین و دنا پلاس

 

تفاوت دنا پلاس و شاهین از لحاظ امکانات و آپشن‌ها

می‌توان گفت که خودرو شاهین در مقایسه با دیگر محصولات سایپا امکانات و آپشن‌های بیشتری دارد. نه تنها سیستم ترمز آن شامل ترمز ABS، EBD، BAS، GSI و ESC است بلکه در هنگام سانحه به وسیله کیسه هوا از راننده و سرنشین جلو محافظت می‌کند.

در مقابل، خودر دنا پلاس دارای سیستم ترمز ABS، EBD، ترمز جلو دیسکی خنک‌شونده و ترمز عقب دیسکی است. جالب است بدانید که در این خودرو علاوه بر وجود کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلو، برای سرنشینان جانبی نیز کیسه هوا جاسازی شده است. در ادامه به کمک جدول به سایر تفاوت دنا پلاس و شاهین از لحاظ امکانات و آپشن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

امکانات و آپشن دینا پلاس و شاهین

 

بنابراین آپشن‌هایی که خودرو دنا پلاس از آن‌ها برخوردار نیست شامل موارد زیر است:

 

1 – سنسور جلو

2 – سنسور فشار باد تایر

3 – اتولایت

4 – چراغ بدرقه

5 – ورود بدون کلید

6 – استارت بدون کلید

7 – تهویه اتوماتیک

8 – ایزو فیکس

 

در مورد خودرو شاهین نیز انتظار وجود آپشن‌های زیر را نداشته باشید:

 

1 – کروز کنترل

2 – سنسور جلو

3 – صندلی برقی راننده

4 – صندلی برقی سرنشین جلو

 

توصیه می‌کنیم پیش از اقدام به خرید، در مورد ضرورت یا عدم ضرورت وجود آپشن‌ها و امکانات ذکر شده با یک تعمیرکار حرفه‌ای خودرو مشورت کنید!

 

مقایسه بین خودرو شاهین و دنا پلاس

 

محدود قیمت خودروهای شاهین و دنا پلاس

با توجه به اینکه خودرو شاهین تا الان هنوز به‌صورت محدود عرضه می‌شود، نمی‌توان روی قیمت‌های عرضه شده آن خیلی حساب باز کرد. در سال 99 با قیمت 260 میلیون تومان معرفی شد و در بازار آزاد به قیمت 300 تا 350 میلیون تومان به فروش رسید. محدوده قیمتی بین خودروهای دنا پلاس و دنا پلاس توربو!

در حال حاضر دنا پلاس ساده به قیمت 398 میلیون تومان به فروش می‌رسد، درحالی‌که خودرو شاهین حدود 345 میلیون تومان است. بنابراین می‌توان ادعا کرد که از لحاظ قیمت تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند. با توجه به این مسئله که آپشن‌های خودرو شاهین کمی بیشتر است!

 

بالاخره دنا پلاس بخریم یا شاهین؟

با توجه به نکات ذکر شده در مورد تفاوت دنا پلاس و شاهین، می‌توان نتیجه گرفت که خودرو شاهین شرکت سایپا یک خودرو با طراحی جدید و لوکس است که از لحاظ ایمنی واقعا وضعیت بهتری دارد. در مقابل، قدرت و حجم موتور بالای خودرو دنا پلاس شرکت ایران خودرو غیر قابل انکار است.

احتمالا اگر خیلی ظاهر خودرو برای شما اهمیت داشته باشد، به‌ سراغ خرید خودرو شاهین خواهید رفت و در صورت تمایل به رانندگی با سرعت بالا یا بهره‌مندی از امکاناتی مانند کروز کنترل و صندلی برقی برای خرید خودرو دنا پلاس اقدام خواهید کرد.

بنابراین همه چیز سلیقه‌ای است و به جمع‌بندی نهایی شما با توجه به بودجه مورد نظر بستگی دارد. البته اخیرا با عرضه خودرو تارا توسط شرکت ایران خودرو، می‌توان آن را به‌عنوان یک رقیب بی‌بدیل برای خودرو شاهین محسوب کرد. بنابراین شرکت سایپا تا آخر امسال باید به فکر ارتقا خودرو شاهین خود از جنبه‌های مختلف باشد.

امیدواریم با توجه به مطالب ذکر شده در مورد تفاوت دنا پلاس و شاهین، با دقت بیشتری برای خرید یکی از آن‌ها اقدام کنید. البته افزایش صعودی و غیر قابل کنترل قیمت خودروهای داخلی به‌ حدی است که احتمالا در نهایت به فکر خرید یک خودرو وارداتی متوسط خواهید افتاد!

مدیر سایت
ارسال دیدگاه